İnstagramdan nasıl para kazanılır?

İnstagramdan para kazanma yöntemleri
Yazan
Mesaj

Instagram’dan nasıl para kazanılır?

2010 yılının ekim ayında bizlerle buluşan Instagram, bugün 1 milyar 650 milyonluk kullanıcısıyla dünyanın en popüler 4 sosyal medya platformundan biri konumundadır.

Instagram uygulaması ücretsiz. Milyonlarca insan Instagram’ı arkadaşlarından haberdar olmak, yeni şeyler keşfetmek ve başkalarından ilham almak için kullanılmaktadır.

Kullanıcılar arasında duygusal bir bağ kuran platform, markaların da tüketiciye ulaşmak istediği bir buluşma yeri durumuna gelmiştir. Özellikle pazarlama iletişimi departmanları, influencer marketing için özel bütçeler ayırıp yaratıcılarla iş birliği yapmaya ve içerik ürettirmeye başladı. Hatta yalnızca influencer pazarlama alanında hizmet veren ajanslar mevcuttur.

Instagram’dan para kazanmanın birçok yöntemi var. Bunlara göz atıp hangi yöntemlerin sizin için daha etkili olacağına karar verebilirsiniz.

Instagram’daki takipçi sayınız düşükse üzülmeyin. Doğru bir strateji belirleyip özgün içerikler ürettikçe takipçi sayınız artmaya başlayacaktır.

Markaların sizinle iş birliği yaparken takipçi sayısı kadar dikkat ettiği bir diğer husus etkileşim oranıdır. 1 milyon takipçili bir hesabın %40 etkileşimi olabileceği gibi 50 bin takipçili bir hesabın %70 etkileşim oranı olabilir. Takipçilerin beğendiği, paylaştığı ve yorum yaptığı içerikler etkileşim oranınızı artıracaktır.

Günlük hayatla ilgili içerikler üreten bir hesabınız olabilir. Yalnızca belirli bir konuyu hedef alan içerikler de paylaşabilirsiniz. İlgilendiğiniz konularda yaratıcı içerikler üretin. Bu içerikleri tek bir türle sınırlamayın. Bazı takipçiler fotoğraf altında yazılan uzun yazılardan hoşlanabilir, bazıları kısa videolardan. Paylaşımlarınızın aldığı etkileşimi inceledikçe hangi türün daha çok etkileşim yarattığını öğrenebilirsiniz.

Markalarla yapacağınız iş birlikleri; sponsorlu içerik, ücretli tanıtım veya ortaklık olarak geçer. Bunların hepsi aslında markanın reklamıdır. Herhangi bir markanın ürünüyle ilgili içerik üretiyorsanız bu sponsorluk yoluyla para kazanmadır.

Birçok farklı markanın Instagram pazarlamacısı olabilirsiniz. Buradaki önerimiz, kendi paylaşımlarınıza uygun bir markayla sürdürülebilir bir ortaklık kurmaktır.

Örneğin, makyaj videoları paylaşıyorsanız bir makyaj markasıyla anlaşıp onların ürünleriyle ilgili tanıtım yapmanız takipçileriniz için daha samimi olacaktır. Sinema ve dizilerle ilgili içerik paylaşıyorsanız dijital yayın platformlarıyla anlaşma yapmanız daha etkili olabilir.

Ben başkaların markalarını değil, kendi markamı tanıtmak istiyorum diyorsanız Instagram’da kendi mağazanızı da açabilirsiniz. Markanız adına bir hesap açın ve ürünlerinizi tanıtmaya başlayın. Instagram’da kendi web sitenize ya da ürünlerinizi sattığınız online alışveriş sitesine yönlendirme yapabilirsiniz. Instagram’da sadece ürün tanıtımı yapıp satışlarını farklı platformlarda gerçekleştiren hesaplar da mevcut.

Instagram’dan para kazanma tavsiyeleri

Instagram, geliştirdiği içerik paylaşma özellikleriyle içerik üreticisinin para kazanma yollarını artırmaktadır. Instagram’ın kendi web sitesinde açıkladığı para kazanma yöntemlerini şu şekilde özetleyebiliriz.²

 • Markalarla ortaklıklar kurma (Paid partnership)
 • Canlı yayınlarda rozet kullanma
 • Instagram Video ile kazanç sağlama
 • Mağazadan alışveriş sunma
 • Satış ortaklığı programları
 • Bonus programıyla ödüller kazanma

Instagram reels ile para kazanma

Instagram; reels özelliğiyle üreticilere kendi stillerinde video yapma fırsatı sunuyor. Bu kısa ve eğlenceli videolarla hedef kitlenize ilham verebilir, herhangi bir marka tanıtımı için bu özelliği kullanabilirsiniz.

Reels, Instagram’da büyümeyi en çok artıran özellik olarak belirtiliyor. Yarattığınız videolarla daha çok kişiye ulaşabilir ve kitlenizi artırabilirsiniz.

Instagram bonus programına ek olarak, yakın gelecekte yaratıcılara reels’larında çıkan reklamlardan da gelir elde edebileceklerinin sinyalini verdi.³

Instagram canlı yayından para kazanma

TikTok’taki canlı yayınlarda gönderilen hediyeler, içerik üreticileri için bir kazanç kapısı. Instagram da bu özelliği rozetlerle sunmaya başladı.

“Badges” sayesinde izleyiciler canlı yayınlarındaki rozetleri satın alarak yayın yapan hesaba destek olabilir.

Rozet özelliği şu anda şartları sağlayan tüm ABD’li içerik üreticileri için açık. Rozet özelliği için aranan şartlar, 18 yaşın üstünde olmanız ve en az 10 bin takipçinizin bulunması.⁴

Türkiye, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya, İtalya, Almanya, Japonya, Avustralya, Brezilya ve Meksika’da sadece davet edilen içerik üreticileri “badge” özelliğinden yararlanabiliyor.⁴ Rozet özelliğinizin açık olup olmadığını öğrenmek için Ayarlar > Hesap > İçerik Üreticisi > Rozetler’e bakabilirsiniz.

Instagram para kazanma aktif etme

Instagram’da para kazanma özelliğinden yararlanmak için profilinizin bir işletme veya içerik üreticisi hesabı olması gerekir.

İşletme veya üretici hesap profillerinin üst kısmında profesyonel pano (dashboard) bulunur. Ürünleri etiketlemek ve kazancınızın ödeme alma hesabınıza gelmesi için bu panoda kurulum yapmanız gerekir.

Profesyonel panoda satış ortaklığı ayarlamak için:

 1. Satış ortaklığı ayarla'ya gidin ve Başla'yı seçin.
 2. Koşulları gözden geçirin ve kabul edin.
 3. Ülkenizi ve işletme türünüzü (Şahıs veya İşletme Sahibi) seçin.
 4. Bir ödeme alma yöntemi ekleyin. (Daha sonra Ayarlar'dan ödeme alma yönteminizi düzenleyebilirsiniz.)
 5. Bitti'ye dokunun.⁶

Kurulum işleminden sonra satış ortaklığı için uygun mağaza ve ürünleri keşfedebilirsiniz. Etiketlediğiniz ürünler takipçileriniz tarafından satın alındığında komisyon kazanırsınız.

Çoklu döviz hesabı sayesinde USD, EUR, GBP, CAD, HUF, AUD, NZD ve SGD para birimlerinde hesap bilgisi edinebilirsiniz.

Yurt dışı para biriminden faydalabilirsiniz.

Sizlerde fikirlerinizi paylaşmak, sormak istediklerinizi sormak, anlatmak istediklerinizi anlatmak için, sitemizde en üstte bulunan «KAYIT OL» seçeneğini tıklayıp kayıt olduktan sonra, yazılarımıza yorum bırakabilirsiniz.


Bu gönderi tarafından düzenlendi Burak (2022-11-08 21:30 GMT, 134 günler önce)